W Drohiczynie rozmawialiśmy o ekologii

W miniony weekend pojechaliśmy do znajdującego się na Podlasiu Drohiczyna, aby wziąć udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Naturalnie… Polska”, podsumowującej projekt Młodzi dla Środowiska realizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Pierwszy dzień wydarzenia obfitował w wykłady – odbyło się ich aż dziesięć – a tematyka była różnorodna, choć zawsze skupiona na ekologii. Mogliśmy posłuchać zarówno przyrodników, którzy opowiadali nam o ochronie przyrody „od kuchni”, jak i osób zaangażowanych w edukację ekologiczną – oni przestawiali dobre praktyki takiej edukacji, oraz specjalistów od katolickiego ujęcia zagadnień ekologicznych. Zdobyliśmy nową wiedzę, a niektórzy uczestnicy konferencji zdobyli coś jeszcze – nagrody! Konferencji towarzyszyło bowiem uroczyste wręczenie nagród w konkursach organizowanych w ramach projektu Młodzi dla Środowiska.

Drugiego dnia edukacja ekologiczna (oraz poznawanie lokalnej kultury) przybrała wymiar praktyczny: wyruszyliśmy na zwiedzanie świętej góry w Grabarce, gdzie znajduje się najważniejsza dla wszystkich prawosławnych w Polsce cerkiew: Przemienienia Pańskiego, a później do Ziołowego Zakątka – miejsca, gdzie powstają znane w całej Europie herbatki ekologiczne. Bardzo byliśmy ciekawi jak tu jest i choć rośliny o tej porze roku są powiędnięte i „obrośnięte” szronem, to i tak Zakątek zrobił na nasz duże wrażenie. Tym bardziej, że oprowadzał nas po nim sam właściciel – pan Mirosław Angielczyk.